Basın Bülteni


12

 Burdur tarım ve hayvancılığının gelişmesi, kalkınması için önemli konuların dile getirilip, görüş alış verişinde bulunulduğu Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulunan Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar, Alpullu Şeker Fabrikası’nın Kırklareli’ye verildiği gibi Burdur Şeker Fabrikası’nın da Burdurlulara verilmesini talep etti. 

 
“GÜÇBİRLİĞİ VE KONSORSİYUM SAĞLANSIN”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Başkanı Yılmaz Başar, “Alpullu Şeker Fabrikasının Kırklareli’ye verildi. Biz de Burdur Şeker Fabrikası’nın Burdur’a verilmesini talep ettik. Milletvekilimiz Bayram Özçelik Burdur – Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin talip olduğunu hatırlattı.  
Biz de dedik ki; alsın tamam, biz de yardım edelim ama güç birliği şeklinde konsorsiyum olursa daha iyi olur. Yani bir kişiye verip de altından kalkamaz pozisyona gelmesin, hep beraber alalım, beraber işletelim talebinde bulunduk” dedi.
 
“HAYVANCILIK DA MASAYA YATIRILDI”
Daha önce AK Parti Burdur Milletvekillerinin de müjdelediği ‘Hastalıktan Arı İl’ ile düve merkezi kurulmasının da toplantıda görüşülen konular arasında yer aldığını dile getiren BTB Başkanı Veteriner Hekim Yılmaz Başar, “Burdur’un hastalıktan ari bir il olabilmesi için görev aldık. Artık, hayvan pazarının kapanmasını önlemek anlamında sağlam bir adım olduğunu düşünüyoruz. Tüm Türkiye’de süt konusunda bir sıkışma olduğunu söyledik. Bununla ilgili çalışmalar yapılabileceğini sütün de artık kalitesine göre bir fiyatlandırma yapılabileceği belirtildi. Et ve Süt Kurumu’nun süt almaktan vazgeçip, sanayiciyi destekleyerek, sanayicinin yapmasını talep ettik. Düve Merkezi’nden söz edildi. Düve Merkezi’nin üretim merkezi Burdur olacak.  8 – 9 il olacak, Burdur bu illerden bir tanesi, 500 hayvandan az olmamak şartı ile çok ortaklı Düve Üretim Merkezi kurulacak. Et ve Düve ithalatının şimdilik serbest olduğunu, yeterli hayvan populasyonunu sağladıktan sonra ithalatı kapatıp, ihracata başlayacağız şeklinde bir görüşü var” şeklinde bilgi verdi.
 
AYRI ÜRÜN EKİLECEK
Bakan Faruk Çelik’in, ekim – dikimi yapılan bir araziye bu yıl pamuk ekilmişse ertesi yıl aynı ürünün ekilmesinin engellenip yüksek verim alınması çalışmalarından da söz ettiğini bildiren BTB Başkanı Başar, “Ya bir başka ürün ektireceğiz ya da tarlayı nadasa bıraktıracağız diyor. Böylece yüksek verim sağlanmış olacak” 
 
Okunma Sayısı: 1666
resim