Basın Bülteni


29

 Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Yılmaz Başar, başlayan hububat alım sezonun dünü ve bugünü hakkında değerlendirmelerde bulunarak, bu yılki ürünlerde kalitenin yüksek, verimin ise düşük olduğunu dile getirdi. Ürünlerin kaliteli olduğunu ifade eden Başar, dış görünüşle ilgili yanıltıcı durumların olduğunu savundu.

 

Burdur’da bu yılki hububat sezonunu değerlendiren Burdur Ticaret Borsası (BTB) Başkanı Yılmaz Başar, rekoltenin düşük olduğu hububatta, kalitenin yüksek olduğunu söyledi.
 
Hububat sezonu hakkında özel açıklamalarda bulunan Başar, “Buğday Pazarı’na gelen ürünler buğday analiz cihazından geçiriliyor. Analizden geçen ürünlerin protein ve diğer değerler çok yüksek çıkıyor. Yalnız, ürünleri dış gözle baktığımızda kalite yokmuş gibi göründüğü bir gerçek. Bunun sebebini sorduğumuzda yağmurdan kaynaklandığı belirtiliyor. Değerlere baktığımızda ise geçen yıl 10,5 olan protein değeri bu yıl 13 – 14’ e yükselmiş durumda. Geçen yıl pazara getirilen buğdaya baktığımızda bir albenisi vardı. Bu yıl geçen yıl ki dış görünüşü yakalayamadık” dedi.
 
“SAMANDA DA SIKINTI YAŞANIR”
Buğday ve arpada bu yıl sapın kısa olması, saman rekoltesine yansıyacağını aktaran Başar, “Ürün de sap uzunluğunun kısa olması saman miktarının azalmasına neden oldu. Bu da kış ayında saman sıkıntısı çekeceğimizin göstergesi anlamına geliyor. Tabii istediğimiz bir olay değil ama yapacak bir şey yok. Çiftçinin hayvan için kullandığı en ucuz ham madde saman, samanında bu şekilde tırmanışa geçmesi, 1 litre süte otomatikman fiyat artışına neden olacak” diye konuştu.
 
İŞTE, GEÇEN YIL Kİ REKOLTE VE BU YILKİ FİYATLAR…
Burdur Ticaret Borsası’na intikal etmiş hububat rekoltesini de açıklayan Başar, “Geçen yıl 32 bin 100 ton arpa, 72 bin 913 ton buğday alım satımı yapıldı. Bu yıl alım fiyatları cins ve kalitesine göre arpa 70 -75 kuruş, buğday 80 – 85 kuruş aralığında alım yapılıyor” şeklinde konuştu.
 
Okunma Sayısı: 1788
resim