Basın Bülteni


06

 Yaklaşık 4 aydır çeşitli sebeplerden dolayı yapılamayan haşhaş tohumu ihracatının yeniden başlaması, sektöre hareketlilik getirdi. Burdur’da haşhaş ve çörekotu tohumu alım, satımı yapan Borsamız üyesi Bünyamin Pınarbaşı, Hindistan’a yeniden ihracatın başlamaya başlaması ile birlikte  alım – satımların hızlandığını belirtti.

Düne kadar ihracat öncesi beyaz haşhaş tohumunun kilogramı 6 TL, beyaz haşhaş tohumunun kilogramı 5,5 TL’den işlem görmekte iken Hindistan’a ihracat kapılarının yeniden yapılmaya başlamasının ardından kilogramda 50 kuruşluk bir artış oluştuğunu aktardı. Burdur il genelinden Hindistan’a yıllık ortama 2 bin ton haşhaş tohumu ihraç edildiğini sözlerine ekleyen Pınarbaşı; “Yaklaşık 4 aydır kapalı olan ihracatın yeniden açılması ile birlikte sektöre canlılık kazandırdı. Bizde alım fiyatlarımızı yükselttik” dedi.
 
ÇÖREK OTU TOHUMU YENİ SEKTÖR OLACAK
Öte yandan bu yıl Burdurlu çiftçiler tarafından çörekotu ekimlerinde artış olduğunu kaydeden Bünyamin Pınarbaşı; “Kalitesine göre çörekotu tohumunun kilogramını 10 TL ila 14 TL arasında alıyoruz. Aldığımız tohumları yağ çıkaranlara satıyoruz. Her derde deva olarak bilinen Çörekotu yağının kilosu 100 – 150 TL arasında satılıyor. Burdurlu çiftçilere çörek otu ekimini bizde tavsiye ettik, bu yıl ekim fazla oldu. Temmuz ayından itibaren hasadına başlanacak Çörekotu tohumu Burdur’da yeni sektör haline gelecek” diye konuştu.
 
Okunma Sayısı: 2219
resim