Basın Bülteni


06

 Teke Yöresi’nin Başkenti, Tarım ve Hayvancılık şehri Burdur,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’i ağırladı. Burdur’da bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “Teke Yöresi Canlı Hayvan, Tarım Teknolojileri ve Yem Fuarı”nın açılışına katılmak üzere Burdur’a gelen Bakan Çelik, çiftçilere yeni müjdeler verdi.

 

VALİLİK ZİYARETİ
Bakan Çelik’in Burdur turu, Burdur Valiliği ziyaretiyle başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Vali Hasan Kürklü’den Burdur hakkında brifing aldı. Valilik’te gazetecilere yaptığı açıklamada Çelik, uzun süredir Bakanlık yaptığını hatırlatarak, “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı iken Burdur’a gelmek bir türlü nasip olmadı. Beş aydır görev değişikliği ile birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını yürütüyorum. Bu süreçte bölge toplantılarını tamamladık. Şimdi de il gezilerine başladık. Bugün Burdur’dayız. Burdur’un tarım ve hayvancılıktaki potansiyelini biliyoruz, özellikle de hayvancılık alanında önemli bir merkezimiz. Burdur hayvancılık sektöründe örnek, öncü, model bir ilimiz, markalaşan bir vilayet” şeklinde konuştu.
‘Görev anlayışlarının sorun çözmek üzerine kurulu olduğunu, asla ben bilirim, biz yaptık anlayışı içinde olmadıklarını’ belirten Bakan Çelik, “Birliklerin görev tanımı meselesine de böyle bakıyoruz. Daha etkin, icracı bir Birlik tanımlamasına ihtiyacımız var” dedi.

TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRÜLÜĞÜ YENİ BİNASINA KAVUŞTU
Valilik ziyaretinden sonra Bakan Çelik, Burdur İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yeni binasının açılışı ve TKDK’dan hibe alan yatırımcılara temsili çeklerinin verilmesi törenine katıldı.
Burdur, modern bir kamu binasına daha kavuştu. 2013 yılında Tarım İl Müdürlüğü binaları yıkılmıştı. Yerine yapılan yeni binanın yapımına 12.09. 2014 tarihinde başlanmıştı. Bodrum+zemin+4 kat’tan oluşan yeni binanın arsa alanı 4.499,96 m2, inşaat alanı ise 6.318 m2. Tarım İl Müdürlüğünün yeni binası 5 milyon 446 bin 408 TL’ye mal oldu.
 
Tarım İl Müdürlüğü binasının açılış töreninde konuşan Bakan Çelik, tarımın stratejik bir sektör olduğunu kaydetti. Tarımın öneminin her geçen gün arttığını vurgulayan Bakan Çelik “Daha da artacak. Dünya insanlığı sanayi devrimiyle pek çok şeyi ortaya çıkardı ama dünyayı avuç içine aldık bu da çok güzel. Ufacık bir telefonun içerisinde dünya var ama bu telefon karın doyurmuyor. Bu Teknoloji karın doyurmuyor. Açlığımızı gidermiyor. Dolayısıyla tarım her geçen gün daha da önemini ortaya koyuyor, önemi ortaya çıkıyor. Teknolojisiz yaşayabilirsiniz ama tarımsız yaşamak mümkün değil. Hayvancılık yoksa toprak yoksa aslında hayatınıza da son veriyorsunuz demektir. Bunun için dünyada yaklaşık bir milyar aç insan var. Bir milyar da yoksul insan var. Şimdi eğer bu gidişat devam ederse yani dünyanın tarıma, hayvancılığa ilgisizliği, nedir bu ya köylü, nedir ya bu çoban, nedir ya bu ahır, eğer çiftçimize üreticimize böyle tenzili rütbeyle bakarsak vay halimize. Bırakınız kim nasıl bakarsa bakısın. Bu alanda çalışan çiftçinin başımızın üzerinde yeri var. Üreticimizin başımızın üzerinde yeri var” dedi.
 
Bakan Çelik daha sonra 2. Teke Yöresi Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nın açılışına katıldı. Açılışa Vali Hasan Kürklü, Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik, CHP Milletvekili Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Garnizon Komutanı Albay Metin Karagöz, Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, Burdur eski Milletvekilleri R. Kerim Özkan ve Kazım Üstüner, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, Meclis Başkanı Hikmet Çangır, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı H. Yalçın Meçikoğlu, Köy-Koop Genel Başkanı Yakup Yıldız, DSYB Başkanı Kamil Özcan, Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
 
Fuarın açılış konuşmasını yapan Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Başar, “Devletin verdiği desteklemelerle birlikte, Burdur’umuzda organize hayvancılık bölgeleri oluşturma fikrini de beraberinde getirmiştir. Biraz önce belirttiğim gibi günlük bin ton, yıllık 362 bin ton kaliteli süt üretimi ile Türkiye’de marka şehir olduk. Ancak, bu noktadaki eksiğimiz ise bu kadar kaliteli hayvan yapısına ve kaliteli süt üretimine rağmen Burdur'a has bir markamızın bulunmayışıdır. Her fırsatta dile getirdiğimiz gibi tarımsal sanayi tesisleri ile ulusal ölçekte süt üretim fabrikalarını Burdur'a çekerek, organize hayvancılık bölgelerini biran evvel oluşturarak, kentimize yakışan bir markaya kavuşturmuş, kalitemizi de tescillemiş olacağız” dedi.
 
Burdur ekonomisinin temel dinamiklerini tarım-hayvancılık, mermer sanayi ve tarım makinaları sanayisi oluşturduğunu ifada eden Başar, “Yerel firmalarımızın haricinde, son yıllara bakacak olursak hiçbir yeni tarımsal sanayi tesisi kurulduğunu maalesef göremedik. Üretilen sütün ancak yüzde 25’ini ilimizde işleyebiliyoruz. Geri kalan yüzde 75’lik dilimini ise kendi elimizle dışarıya sevk ediyoruz. Tarımsal sanayinin kalkınması için mutlaka yatırıma, yatırımcıya ihtiyacımız var. Bu konuda, burada bulunan herkese büyük görevler düşüyor. Burdur’da sanayileşmenin tek umudu mermercilik ve tarım makinaları olmamalıdır. Buna özellikle tarım ve hayvancılığı da ekleyerek sanayimizi daha da güçlendirmeli, yeni istihdam kapıları açmalıyız” şeklinde konuştu.
 
Borsa üyelerinin destekleri ile çalışma döneminin hızlı bir şekilde devam ettiğini aktaran Başar,  şu şekilde konuştu, “2013 yılında göreve geldiğimizde borsamızın işlem hacmi 600 milyon TL’nin altında idi. 2015 yılı sonu itibari ile işlem hacmimiz 740 milyon TL olarak gerçekleşti. 750 milyon TL’lik hedefimize şükürler olsun yaklaşık. Hayvancılık ekonomisi büyüyor ancak ortada sorunlar da büyüyor. Sizin de yakından ilgilendiğiniz üzere yem ve gübrede yapılan KDV indirimi üreticimize yansımadan doğrudan süt fiyatlarını, dövizdeki artışta yem fiyatlarını etkiledi. Hal böyle olunca, sütün para etmemesi, yem fiyatlarının da yüksek olması nedeniyle üreticimiz şuan zarar ediyor. Sizden ricamız, KDV indiriminin tekrar gözden geçirilmesidir.
 
Bir diğer konu ise illerdeki hayvan pazarları konusudur. Artık bu hayvan pazarlarının Belediyelerden alınarak, Borsalara devredilmesidir. Hayvan pazarı ve hayvan borsası kurmak, işletmek borsamızın görevleri içerisinde yer aldığından ve kar amacı güden bir kuruluş olmayan Borsamızda, bölge hayvancılığının ileri gitmesi ve insanların gönül rahatlığıyla alış-veriş yapabilmesi amacıyla böyle bir talep oluşmuştur. Bu konuda Bakanlığımızın gerekli adımı atmasını bekliyoruz.”
 
Başar’ın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ‘Türkiye Cumhuriyeti, et ithalatı yapıyor’ cümlesinin kanına dokunduğunu belirterek, “Bu doğru değil. Biz bunu üretmek çoğaltmak durumundayız. hayvancılıkta ve tarımda dev adımlar atmanın arefesindeyiz. İnsanlar çok ama, insanlığın az olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Buraya geldiğimde 'Güller şehri' diyorsunuz, doğru söylüyorsunuz. Herkesin burada yüzü gülüyor. Herkes samimi. İnsanlık bol Burdur'da. Dünyanın buna çok ihtiyacı var. Mezarlıklar doldu ama bakın denizler de mezarlık olarak dolmaya başladı. Bebeler sahillere vuruyor. Anlamsız ve insafsız bir şekilde dünyada insan kıyımının devam ettiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı.
 
Dünyadaki 62 zenginin servetinin 3,5 milyar insanın serveti kadar olduğuna dikkati çeken Çelik, şöyle konuştu: "Bu gidişat, gidişat değil. İşte bu yanlış. Kötü gidişata Türkiye 'dur' demek için adeta çırpınıyor. Gerçekten büyük mücadele veriyoruz. Bir taraftan büyük projeler yapıyoruz. Adeta körfezleri birbirine bağlayan projeler yapıyoruz. Bunları yaparken diğer taraftan da insanın elinden tutmaya çalışıyoruz. Mağdur, mazlum, vatansız insanların elinden tutmaya çalışıyoruz. Allah kimseyi vatansız bırakmasın. Şimdi bu güzel, şehit kanları ile sulanmış vatanda özgürce yaşıyoruz, ama kıymetini ne derece biliyoruz. İnanıyorum ki bütün Burdurlular biliyor ama bilmeyenlere Burdur'dan sesleniyoruz. Bu aziz vatan şehit kanları ile sulanmış bir vatandır. Buradan bir çakıl taşını vermeyiz, verdirtmeyiz Allah'ın izniyle."
 
Burdurluların hayvancılığa bilimsel baktıklarını anlatan Çelik, "Ben babamdan böyle gördüm' diyen tarım uygulamaları verimli olmayacaktır. Bunu iyi bilmemiz gerekiyor. 'Çok su kullandım, çok gübre kullandım, çok verim alacağım' yok böyle değil işte. Suyu nasıl kullanacaksın, gübreyi ne kadar kullanacaksın. Bunu bilmemiz gerekiyor" diye konuştu.
 
Sütte kriz çıkınca hemen devreye girdiklerini belirten Çelik, "Vatandaşımızın, üreticimizin sütünü alacaksınız, süt tozuna çevireceksiniz, yeter ki üretici mağdur olmasın' dedik. Günde bin 200 ton sütü alıyoruz süt tozuna dönüştürüyoruz. Süte sahip çıkmazsak ete de sahip çıkamayız. Süt olmadı mı et de yok demektir." dedi. 
 
Bakan Çelik, hayvancılığın özünün sütten geçtiğini, sütün mutlaka çok üretilmesi ve tüketilmesi gerektiğini bildirdi. Sütün çok tüketilmesi için hükümet ve bakanlık olarak çalışmaları yoğun şekilde sürdürdüklerini vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Hayvan varlığımızı yani ahırlarda bulunan hayvan sayısını artırmamız gerekiyor. Benim kanıma dokunuyor 'Türkiye Cumhuriyeti hayvan ithal ediyor' demek. Doğru değil. Biz bunu üretmek çoğaltmak durumundayız. Taşın altına elimizi koyacağız. Mücadele edeceğiz. Sütümüz de etimiz de artacak ve Allah'ın izniyle bu güzel tabiat şartları içinde kendi etimizi, kendi sütümüzü, yediğimiz içtiğimiz gibi bir çok millete de buradan gönderme imkanımız olacak."
 
Yapılan konuşmaların ardından, Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin düzenlediği 11. Burdur Damızlık İnek Güzellik Yarışması’nda ise heyecan fırtınası esti. 4 laktasyonda yapılan yarışmanın sonunda birinci olanlar arasında yapılan değerlendirmede şampiyonlar şampiyonu kadın üretici oldu. Emine Çelik’e ait Ceren adlı inek şampiyonlar şampiyonu ilan edildi. Öte yandan ilk kez profesyonel jurinin yanında halk jurisi de değerlendirmeye alındı. Vatandaşlar yaptığı oylamada şampiyonlar şampiyonunu tahmin etti. Bu tahminler arasında yapılan çekilişle 4 bin liralık para ödülü ise Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e çıktı. Ercengiz para ödülünü, veterinerlik fakültesinde okuyan öğrencilere burs olarak bağışladı.
Bakan Çelik Fuar kapsamında düzenlenen 11’inci İnek Güzellik yarışmasında dereceye girenlere ödüllerini vermesinin ardından,  sektör temsilcileriyle toplantıda bir araya geldi.
 
Okunma Sayısı: 1773
resim