Basın Bülteni


31

 BURTRAK Arazisinin 49 yıllığına kiraya verilmesini onaylayan TBMM Kararının ardından kolları sıvayan Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Yılmaz Başar ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği (DSYB) Başkanı Kamil Özcan, Teke Yöresine yakışır dev bir hayvancılık kompleksi yapmak için kamuoyuna çağrıda bulundular.

 
Yıllardır atıl halde bekleyen BURTRAK arazisi, geçtiğimiz haftalarda TBMM Genel Kurulunda görüşülerek 49 yıllığına kiraya verilmesi onaylandı. Yeni cezaevi yapılması da gündemde olan araziyle ilgili düşüncelerini aktaran Kamil Özcan ve Yılmaz Başar, yaptıkları açıklamada, "Tarım ve hayvancılık şehri olan Burdur'un böyle değerli bir arazisi cezaevi olmamalı. Onun yerine Havyan ve Düve Borsasının kurulduğu, yem imalatı, yerli süt ürünlerinin markalaştığı, besi hayvancılığının güçlendirildiği bir komples yapılmalı. Arazinin önünde bulunan yolun kenarına da süt ürünleri pazarı kurularak, Burdur'a girenlere şehrin tarım ve hayvancılık kenti olduğu gösterilmeli" dediler.
 
Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan ve Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, gazetemize özel yaptıkları açıklamada, BURTRAK Arazisine talip olduklarını açıkladılar. Büyük bir tarım ve hayvancılık kompleksi yapmak istediklerini aktaran Özcan ve Başar, komplekste fuar, yem ve süt ürünleri ile et ürünleri fabrikası, damızlık düve yetiştirme merkezi, Hayvan ve Düve Borsası, şatış mağazaları yapmayı planladıklarını, bu konuda oluşturulacak ortak bir birlikle herkesin hissedar olabileceğini aktardılar.
 
TEKE YÖRESİNE YAKIŞIR KOMPLEKS
Teke Yöresine yakışır bir kompleks olacağını söyleyen DSYB Başkanı Kamil Özcan, Burtrakla ilgili yıllardır orada bekliyor, biz de burada bekliyoruz. Burdur'un hayvancılıkla ilgili geldiği konum ortada. Biz DSYB, BTB ve diğer sivil toplum örgütleriyle birlikte talibiz. Burdur'a has, Burdur özelinde güzel bir organizasyon yapmak istiyoruz. Ankara'dan, İstanbul'dan çıkan insanın Burdur'dan geçerken, tarım ve hayvancılık şehrinden geçtiğini görmesini istiyoruz. 800 dönümlük bir araziyle kapalı alanları var. Bakanlığımızın çıkarmış olduğu 500 başlık düve yetiştirme desteğini de orada gerçekleştirmek istiyoruz. Burdur Ticaret Borsası'nın yapacağı Hayvan ve Düve Borsasını kurmak istiyoruz. Türkiye'deki vizyonumuzu tamamladığımıza inanıyoruz ve Burdur'dan dünyaya açılmayı hedefliyoruz. Arazide büyük süt fabrikası, yem fabrikası kurarak, projemizin altını doldurmayı hedefliyoruz. Burdur'a büyük bir değer olacağını düşünüyoruz. İlerleyen dönemlerde tarım ve hayvancılık fuarının orada yapılması, hatta Isparta Tarım ve Hayvancılık Fuarının oraya taşınmasını sağlayabiliriz. Yetkililer bize destek olursa, biz konuyla ilgili altyapıyı oluştururuz." dedi.
 
CEZAEVİ OLMAZ
Cezaevi gibi kamu işlerinin Burdur'un önünü kapatacağını düşünen Kamil Özcan, "Bizim yapmayı planladığımız proje Burdur'un ve Türkiye'nin ufkunu açacak bir proje. En ücra köşede hayvancılık yapan kişinin de önünü açacak bir proje oluşturacağız. Türkiye'de böyle bir çalışma yok. Çok büyük bir proje hayal ediyoruz. Hayal ederek çıktığımız bu yolda önemli gelişmeler yaratacağız." sözleriyle düşüncelerini aktardı.
 
32 YILDIR ATIL BİR ALAN
1984 yılından kapatılıp, Burdur Halkına ve Burdur'a herhangi bir katkısı olmadan 32 yıldır bekletilen bir arazinin, Burdur'a yeniden hizmet etmesi gerektiğini savunan Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, "27 dönümlük kapalı alanı olan 800 dönümlük bir yerden bahsediyoruz. Burdur'un 32 yıldır büyük bir kaybı var. Tarım ve hayvancılık şehri olduğumuzu, Türkiye'nin Hollandası olduğumuzu söylüyoruz. Peki bunun için ne yapıyoruz? Biz Kamil Özcan'la yan yana geldik ve pratikte bir takım adımların önünü açma amacındayız. Bu konuda diğer sivil toplum örgütleri ve siyasi yetkililerin de destek vermesini istiyoruz. Bu herhangi birimizin projesi değil, tüm Burdur'un projesi olarak değerlendirilmeli. Herkes bu konuda taşın altına elini koyacak ve hep birlikte yürüyeceğiz. Başlangıçta bir kaç insan olsakta, zirveye hep birlikte ulaşacağımıza inanıyorum. Valimiz, Belediye Başkanlarımız, Vekillerimizi bu iş için desteğe çağırıyoruz. Biz birlik olursak, biz bize yeteriz. Hayvan ve Düve Borsası bazı şehirlerde açık artıma usulüyle yapılıyor. Bunu biz Burdur'dan, tüm bölgeye ve Türkiye'ye hizmet eder hale getireceğiz." dedi.
 
İNSUYU KÖFTESİ OLACAK
Burdur'un değerlerinin ismini, oluşturulacak komplekste üretilen ürünlerde kullanarak marka yaparak tüm dünyaya duyurmayı amaçladıklarını söyleyen Başar, "Burdur değerlerini hep kaybediyor. Birilerinin silkelenmesi gerekiyor. Tarihi ve kültürel değerlerimizi de orada ortaya koyacağız. Mesela oluşturmayı planladığımız hayvancılık kompleksinde üreteceğimiz köftelere İnsuyu Köftesi ismini vereceğiz. Vereceğimiz isimlerle oluşturacağımız markalar, şehrin tanıtımına katkı sağlayacak." diyerek, projeyle ilgili görüşlerini açıkladılar.
 
Okunma Sayısı: 1765
resim