Haberler


25
Burdur’da bu yıl 3.sü düzenlenecek olan Teke Yöresi Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda, ilk kez en verimli besi sığırı ve en güzel dana yarışması yapılacak. 29 Nisan Cumartesi günü yapılacak olan yarışmada, seçilen danalardan biri, fuar alanında kesilerek, fuara gelen ziyaretçilere Burdur Şiş’i olarak ikram edilecek.
GL Platform Fuarcılık tarafından gerçekleştirilen Teke Yöresi 3. Tarım ve Hayvancılık Fuarı 27-30 Nisan tarihleri arasında 32 bin metrekarelik Uzay Çatı altındaki Burdur Kapalı Pazar Yeri’nde düzenlenecek. Büyük ve küçükbaş hayvanların sergileneceği fuar, çiftlik ekipmanları ve teknolojileri, genetik alanındaki son yenilikleri, yem sektöründeki gelişmeleri görücüye çıkacak. Fuarda sektörün önde gelen firmaları, birlikler, kooperatifler stant açacak. Yurt içi ve yurt dışı alıcılarla buluşma olanağı yakalayacak.
Teke yöresi olması nedeniyle Burdur’un yanısıra Denizli, Afyonkarahisar, Isparta ve Antalya’yı da kapsayan fuar, sektörel üretimin her aşamasında yer alan firmaları biraraya getirip yeni işbirliklerine de zemin hazırlayacak. Tarımsal kimya ürünleri, ekolojik ve organik tarım, traktör ve biçerdöver, tarım makinaları, sulama, seracılık, toprak ölçüm sistemleri, zirai ilaçlar, bahçe ekipmanları, gübre ve veterinerlik hizmetlerine yönelik stantlar da fuar ziyaretçilerini ağırlayacak.
Grand Özeren Otel’de yapılan toplantıda, Fuar’ın son hazırlıkları gözden geçirildi. Toplantıya, Vali Şerif Yılmaz, Belediye Başkanı A. Orkun Ercengiz, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Köy-Koop Genel Başkanı Yakup Yıldız, Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, Burdur Kırmızı Et Ürtecileri Birliği Başkanı Turan Çayır, Burdur Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Mesut Yıldıran, Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner ve basın mensupları katıldı.
Hazırlıklar hakkında bilgi veren GL Platform Fuarcılık Genel Müdürü Gül Ceylan, “Fuar, ayrıca düzenlenecek yarışmalarla renkli görüntülere de sahne olacak. Burdur İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Burdur Kırmızı Et Üreticileri Birliği tarafından ilk kez düzenlenecek ‘En Verimli Besi’ yarışmasında Teke Yöresinin üstün genetik ve ırk özelliklerine sahip ırkları boy gösterecek. Burdur Köy-Koop ve Burdur Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenecek 2. Honamlı Keçi ve Teke Güzellik Yarışması ile heyecan doruğa çıkacak. Fuar ziyaretçisi çiftçiler ise fuar alanı girişinde dolduracakları bilgi formu ile kayıt altına alınacak ve noter huzurunda gerçekleştirilecek kura ile çeşitli ödüllerin sahibi olacak” dedi.
Fuar’da, en güzel dana yarışması düzenleneceğini ve seçilen danalardan bir tanesinin fuar alanında kesilerek, gelen ziyaretçilere Burdur Şiş olarak ikram edileceğinin altını çizen Kamil Özcan, “Fuarımızın böyle bir ikmramla adından söz ettireceğine inanıyoruz. Madem Burdur, Burdur Şiş’i ile tanınıyor, bizde adına yakışır şekilde Burdur Şiş’i halkımıza ikram etmek istiyoruz. 29 Nisan Cumartesi günü Burdur halkını şiş yemeye ve fuar alınımızı görmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.
25/04/2017 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı
Okunma Sayısı: 1653
resim
Yazdır