Haberler


20
Şeker-İş Sendikası Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay ve yönetim kurulu üyeleri, Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Yılmaz Başar’ı ziyaret ederek, Nisan ayında ihaleye çıkarılarak özelleştirilmesi planlanan Burdur Şeker Fabrikasıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu. Özelleştirmenin çıkmaz bir yola girdiğini aktaran Başar, “Potansiyeli yüksek bir İl’de yaşıyoruz. Sen-ben kavgasını kenara bırakıp, ileriye bir adım atarak, diğerlerinin de arkasından gitmesidir. Biz Borsa olarak Burdur için ne yapılabiliyorsa onun arkasındayız” dedi.
ŞARTNAMELER HAZIRLANIYOR
Şeker-İş Sendikası Burdur Şube Başkanı Mustafa Onay ve yönetim kurulu üyeleri, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar’ı ziyaret ederek, özelleştirilmesi kesin gözüyle bakılan Burdur Şeker Fabrikasıyla ilgili fikir paylaşımında bulundular. Şuanda devletin elinde 25 şeker fabrikası bulunduğunu ve bu şeker fabrikalarının içerisinde 14 şeker fabrikasının, 20 Şubat 2018 tarihinde ihale şartnameleri hazırlanmaya başlandığını aktaran Onay, 1 Nisan 2018 tarihinde ise ihaleye çıkarılarak, 2018 Haziran ayı içerisinde devir işlemlerinin gerçekleşeceğini söyledi.
14 FABRİKANIN İÇERİSİNDE BURDUR VAR
İlk etapta 14 şeker fabrikası içerisinde Burdur’un da yer almasının büyük bir üzüntüyle karşılandığını aktaran Onay, “Diğer geri kalan 11 fabrikanın neden bu 14 fabrika haricinde tutulduğu sorusunu öncelikle TBMM’de, ardından ise sivil toplum örgütü ziyaretlerimizde bu sorunun cevabını bulmaya çalıştık. Sanki 11 fabrikanın arazilerinin çok değerli olduğu ve işletme bedelinin arsa bedelinden daha düşük olduğu söz konusu gündeme geldi” dedi.
TATLANDIRICI KULLANIMI ARTACAK
Burdur şeker Fabrikasının hem arsası hem kurulu olduğu alanın, kendilerine göre tam şehrin göbeğinde kalmış, çok değerli bir arazi, özelleştirme gerçekleştiği takdirde arsa rantiyecileri tarafından ihaleye girilip, bu fabrikaların alınacağı şüpheler arasında yer aldığını vurgulayan Onay, “Geçtiğimiz günlerde Şeker Kurulu’nun kapatılarak Sağlık ve Tarım Bakanlığına devredilmesi, sanki şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin yavaş yavaş sonuna gelindiğini gösterir bir kapatma stratejisi olduğunu tahmin ediyoruz. ABD’de bir firmanın tatlandırıcı şeker, tatlandırıcı üretiminde başrolleri oynayıp, Türkiye’de bu tatlandırıcıların giderek arttırma planlarının olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
ABD’NİN RAPORU BU SONUCU DOĞURDU
ABD’nin şeker fabrikaları ile ilgili raporunda, şeker fabrikalarının devlete bir katkısı olmadığı, bu fabrikalarının ciddi şekilde maliyetli fabrikalar olduğunu raporlarına yansıttıklarını aktaran Onay, “Bu rapordan sonra şeker fabrikalarının özelleştirilmesi söz konusu olmuştur. Biz Şeker-İş Sendikası olarak şunu düşünüyoruz, kesinlikle çalışanlarımız ön planda olmayarak, yani bugüne kadar sendikaların çıkışlarında devlet düzenini yıkan, devletin politikalarına itiraz eden bir yapı olmadığını, Şeker-İş Sendikasında bugüne kadar olmadığını görmüşsünüzdür” dedi.
BURDUR OLARAK NE YAPABİLİRİZ
‘Amaçlarının, Burdur’da hep birlikte üretilen fikirlerle, şeker fabrikasını yaşatabilir konuma nasıl getiririz’ olduğunu dile getiren Onay, şu şekilde konuştu, “Şeker fabrikalarının, bugüne kadar özelleştirilmelerinin hep karşısında olduk. Fakat fabrikamız teknoloji bakımından geri kalmış, üretim maliyetleri gittikçe yükselen kötü bir fabrika konumuna gelmiştir. Devlet tarafından artık geri dönülemeyecekse, Burdur olarak ne yapabiliriz, bununla ilgili sizlerin fikirlerini almak için bugün bu ziyaretimizi gerçekleştirdik. Bu fikirler bizim için çok önemli.”
UYUYAN DEV UYANMALI
Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi konusunun çok hassas bir konu olduğunun altını çizen Ticaret Borsası Başkanı Yılmaz Başar, “Bu konuya parmak basmamız, son derece yerindedir. Birilerini artık uyuyan güzel mantığındaki Burdur’u uyandırması gerekli. Aslında uyuyan devi uyandırmak gerek. Potansiyeli yüksek bir ilde yaşıyoruz. Ama maalesef sen-ben kavgalarıyla bir adım ileriye gidemiyoruz” dedi.
BU DURUMDAN KAZANÇLI ÇIKMAK ÖNEMLİ
Birilerinin adım atmasının gerekli olduğunu aktaran Başar, “Biz adım atarız, siz adım atarsınız sorun değil, önemli olan birinin yapıp, diğerlerinin de arkasından gitmesidir. Böyle bir adım attığınız için sizlere teşekkür ederim. Ticaret Borsası olarak, Şeker Fabrikasının özelleştirilmesiyle ilgili zaman zaman açıklamalarımız oluyor ama devlet böyle bir karar aldıysa da ne yapabilirizi tartışmamız gerekiyor. Geri dönüşü olmayan bir yolda, Burdur nasıl bir kazanç sağlayabilir bunu ele almamız gerekir” diye konuştu.
BORSA OLARAK BURDUR’UN ARKASINDAYIZ
Zaman kaybetmemin pek bir mantığı olmadığını savunan Başar, şu şekilde konuştu, “Çok hızlı adım atıp, ne yapabiliriz. Kaderine bırakamayacağımıza göre hızla adım atarak bu işten sonuç elde etmemiz gerekiyor. Bu süreçte siyasilerimizin de bizlere destek olacağını düşünüyorum, sadece milletvekilleri anlamında değil, Külliye ve Köşk bazında da bu konuya sessiz kalmayacaklarını umuyorum. Bir fabrika özelleştirilirse o fabrika taşımayla ilgili sıkıntımız yok. İşlevi devam ettirilecek, alıp başka bir ile de götürme şansımız yok dolayısıyla çoklu ortaklarla geri kazanma fırsatı da var. Demek ki biraz inanmak gerekiyor. Kim derdi şeker fabrikasından çikolata, bisküvi, süt ve et entegresine ulaşabileceğini. Yaratıcı düşünmek çok önemli, bu doğrultuda da sağlam adımlar atmak gerekiyor. Biz Borsa olarak Burdur için ne yapılabiliyorsa onun arkasındayız.
20/02/2018 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı
Okunma Sayısı: 759
resim
Yazdır