Haberler


28

Süt desteği 15 kuruşa çıktı

Burdur’a gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "2018 Eylül-Ekim-Kasım döneminde üretilen süte litre başına 10 kuruş olan desteğini, 15 kuruşa çıkardık. Bunun ödenmesiyle ilgili desteklere önümüzdeki hafta başlıyor olacağız. Bekleyen hayvanların kesim işlemlerine Burdur ve Türkiye özelinde başlayacağız. Burdur'da bir hafta içinde kesimlere başlıyoruz.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, bir dizi toplantı ve ziyaretlere katılmak üzere Burdur'a geldi. Burdur Valiliği, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve esnaf ziyareti ile devam eden program, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Konferans Salonu’nda, ‘Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı’ ile son buldu.

Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısına Vali Hasan Şıldak, AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Başgül, Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, DSYMB Başkanı Kamil Özcan, İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Darcan, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, bürokratlar, sektör temsilcileri ve üreticiler katıldı.

MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın yaptığı açılış konuşmasının ardından kürsüye çıkan Bakan Bekir Pakdemirli, “2018 Temmuz-Ağustos döneminde üretilen 1 milyon 588 bin ton çiğ süt için 119 milyon 21 bin lira destekleme ödemesine bu akşam başlıyoruz." dedi.

Bakan Pakdemirli, yaptığı konuşmada, üniversite ve sanayi iş birliğini önemsediklerini belirterek, bakanlık olarak yaptıkları çalışmaları değerlendirdi. Süt üreticilerini küstürmemeleri gerektiğinin farkında olduklarını vurgulayan Pakdemirli, destekleri 10 kuruştan 25 kuruşa çıkardıklarını söyledi.

Bunun Ocak, Şubat ve Mart ayları için geçerli olduğunu anlatan Pakdemirli, "41 ilimizdeki hayvancılık yatırımlarına da yüzde 50 hibe desteğini devam ettiriyoruz. Kırsal kalkınmaya destek için de 50 hayvancılık projesine 37 milyon lira hibemiz var" şeklinde konuştu.

Atıl durumdaki 2 milyon hektar tarım arazisinin işlenmesiyle 13 milyar liralık gelir artışının sağlanacağını belirten Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Tarımsal desteklerimiz 2018'de toplamda 14,5 milyardan, 2019'da da 16,1 milyar liraya çıkıyor. Bunu en iyi şekilde dağıtmaya gayret göstereceğiz. Desteklerin hepsine yeniden çalışıyoruz. Destekler konusunda kitleyi tamamen memnun etmek mümkün değil. Bazı müjdeleri buradan açıklamak istiyorum. Besicilik yapan 48 bin 400 üreticiye bakanlığımızca ruhsatlandırılan kesimhanelerde kesilen 314 bin 532 büyükbaş hayvan için toplam 78 milyon 790 bin lira besi desteği ödemesi yapacağız. Bu da hayvan başına ortalama 250 lira. 2018 Temmuz-Ağustos döneminde üretilen 1 milyon 588 bin ton çiğ süt için 119 milyon 21 bin lira destekleme ödemesine bu akşam başlıyoruz."

Pakdemirli, "2018 Eylül-Ekim-Kasım döneminde üretilen süte litre başına 10 kuruş olan desteği, 15 kuruşa çıkardık. Bunun ödenmesiyle ilgili desteklere önümüzdeki hafta başlıyor olacağız. Bekleyen hayvanların kesim işlemlerine Burdur ve Türkiye özelinde başlayacağız. Burdur'da bir hafta içinde kesimlere başlıyoruz. Bakanlık olarak üç farklı alanda 972 milyon 436 bin lira destek ödemesi yapmış oluyoruz." ifadesini kullandı.

Bakan Pakdemirli’nin konuşmasının ardından, basına kapalı olarak devan eden değerlendirme toplantısı, sektörün paydaşları ve üreticilerle soru-cevap kısmıyla son buldu. 

28/12/2018 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı

Okunma Sayısı: 265
resim
Yazdır