Haberler


06
Burdur Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Veteriner Hekim Ömer Faruk Gündüzalp, 2019 yılı Şubat ayı itibariyle yeni tescil programı olan Ticaret Borsaları Otomasyon Sisteminin (TİBOS) uygulanmaya başlandığını belirterek, Borsa üyelerinin tescil işlemlerinde mağduriyet yaşamamaları için müstahsillerden doğan stopaj vergisinin Maliye’den tahsil edilerek, dekont beyanı ile fatura tescilinde ise üyenin stoku olması durumunda tescil işlemlerinin yapılacağının altını çizdi.
DİJİTAL DÖNÜŞÜM PROJESİ
2006 yılından beri kullanılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Net Borsa Tescil Modülü Programının, 2019 yılı Şubat ayı ile birlikte sonlandırıldığını, TOBB dijital dönüşüm projesi çerçevesinde, tüm 113 borsanın teknolojik alt yapısını, günümüz teknolojisine uygun hale gelebilmesini amaçlayan projenin, yeni sistemi olan Ticaret Borsaları Otomasyon Sistemi (TİBOS)a geçildiğini aktaran Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, yeni sistem ile birlikte Borsa üyelerinin tescil işlemlerinde mağduriyet yaşamamaları için bazı önemli bilgileri paylaştı.
STOKSUZ TESCİL YAPILAMIYOR
Yeni tescil yazılımı sayesinde, özellikle teminatsız ve stoksuz çıkış yapılmayacağı gibi alt yapının Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS), ÇAYKUR, Hayvan Bilgi Sistemi, Mernis, Mersis/Esbis, SGK Lisanslı Depolar, Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) ve Ticaret Bakanlığı gibi kurumlarla uyumlu çalıştığını aktaran Başkan Gündüzalp, “Özellikle teminatlı çalışmayı zorunlu kılan sistem, stok kontrolleri üzerine çok hassas. Fatura tescilinde, stok bilgileri girilmediği takdirde, sistem üzerinden tescil yapılamamaktadır. Bundan dolayı değerli üyelerimizin stoklarını bildirmeleri, müstahsillerden doğan stopaj vergisinin, Maliye tarafından tahsil edilerek, dekont beyanını Borsamıza ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca müstahsil tescili, makbuz tarihinden itibaren 30 gün içerisinde yapılmalıdır. 30 günü geçtiği takdirde, tescil işlemi gecikmeye girmektedir. Üyelerimizin bu konuda hassas davranmalarını rica eder, bol kazançlı ve bereketli günler dilerim” şeklinde konuştu.
06/02/2019 Burdur Ticaret Borsası Basın Danışmanlığı
Okunma Sayısı: 212
resim
Yazdır